MERYL STREEP

MERYL STREEP

SHARE
Konsiderohet aktorja me e mire ne Boten e Kinematografise. Eshte Ikone e pazevendesueshme me 19 nominime per cmime Oskar dhe tre cmime te fituara. Potente, terheqese dhe diskrete per jeten e saj, ajo eshte nje Dive e kinematografise.Lindi ne 22 Qershor, 1949 ne Summit, New Jersey. Eshte njelloj e jashtezakonshme si ne shshxhirim edhe ne skenen e teatrit. images

E fillo karrieren ne fund te viteve 60te me aktrim ne skenen e Teatrit. Ne kinematografi interpretoi per here te pare ne dramen Julia ne 1977. Vetem nje vit me vone luan perkrah Robert De Niros ne filmi9n “Gjuetari i Drereve”. Roli i dyte ne kinematografi dha nje nominim per cmimin Osklar si aktore mbeshtetese. Ne 1979, ne rolin perbri Dustin Hoffman fiton Oskarin e pare ne filmin “kramer vs Kramer” ku interpreton nje nene qe braktis shtepine dhe femijen e saj.

Eshte nje kameleon ne paraqitjen e saj ne rolet e ndryshme. Asnje personazh i realizuar nga Meryl Streep nuk ngjan me tjetrin, qofte edhe ne pamjen e jashtme. Ne 1982 merr nje tjeter Oscar si aktore kryesore ne filmin “Zgjedhja e Sofise” ku interpreton rolin e nje gruaje polake te traumatizuar nga vuajtjet e saj gjate Holokaustit. Me filmin “Afrika ime”, ne 1985,  merr nje tjeter nominim per cmimin Oscar. download (2) download (1)

Ndersa ju afrua te 40ave vazhdonte te merrte nominime dhe te korrte sukses me interpretimet e saj ne filma si “Urat e kontese Madison” ku interpretoi me nje tjeter gjigand si Klint Eastwood apo “Muzika e zemres”.

 

Sa e fuqishme eshte ne gjinine e drames po aq e pazevendesueshme eshte ne gjinine e komedise. filmat e saj si “Djalli vishet me Prada” dhe “Mamma Mia”, jane bere simbole te komedise se pas 2000.Ne 2008 u rikthehet roleve dramatike me “Dyshimi” ku interpreton ne nje drame te rende se bashku me nje tjeter aktor brilant te kinematografise Philip Seymor Hoffman.

E tregoi serish qe eshte ne krye te klasifikimit dhe me shume vende bosh mbrapa saj ne 2011 me filmin “Gruaja e hekurt” ku interpretoi rolin e Margaret Thatcher, gruas se forte britanike. Ky rol i solli asaj cmimin e trete Oscar, per te cilin tha: “Kur degjova te therrisnin emrin tim, mendova: Mos Amerika do thote prape kjo?”

 

MTE5NTU2MzE2MzgwMTA0MjAz

 

Vazhdon te interpretoje duke u kthyer ne nje arme te jashtezakonshme kinematografike. Vitet i kane shtuar forcen artistike dhe fisnikerine ne nje fytyre te dashur, me buze te holla, hunde te madhe, molleza te mrekullueshme dhe sy te jashtezakonshem.download

Meryl Streep njihet per jeten e saj familjare dhe pa skandale. Pas tre vjetesh bashkejetese me aktorin John casale, ky i fundit vdes nga kanceri, duke i lene nje dhimbje qe ajo nuk e kaperceu dot kurre. Vetem 6 muaj pas vdekjes se tij, martohetne 1978  me Don Gummer,  skulptor. Kane kater femije, tre vajza dhe nje djale. Dy prej vajzave merren me aktrim, njera eshte modele, ndersa djali eshte muzikant. 50949219

Eshte shume mike me Julia Roberts dhe duke pare jetet e seciles, nuk eshte shume e veshtire te kuptohet se perse._72458783_meryjulia1_624