CFARE BEJNE VAJZAT QE JANE ME TE HOLLA SE TE TJERAT

CFARE BEJNE VAJZAT QE JANE ME TE HOLLA SE TE TJERAT

SHARE

1. Flene gjume mjaftueshem

Nje nder gjerat me befasuese te vajzave te folla eshte qe fkene gjume mjafueshem rreth 8 ore ne dite. Mungesa e gjumit cliron kortizolin nga trupi yne. Ky hormon na rrit oreksin e per pasoje edhe peshen trupore.

2. Nuk rrine gjate ulur ne nje vend 

Kero vajza nuk mund te rrine ulur per nje kohe te gjate. Sipas nje stufimi, njerezit e shendoshe rrine ulur dy ore me shume ne dite se njerezit e dobet. Keta njerez harxhojne rreth 350 kalori ne dite me shume se te tjeret.

3. E njohin masen e ushqimit

Shume femije rriten duke i mesuar qe duhet ta mbarojne pkaten. Kjo eshte e gabuar dhe vajzat e folla e kane mesuar me mire se te tjerat kete fakt. Ushqimi duhet nderprere sapo ndjehesh i ngopur.

4. Peshohen shpesh 

Eshte nje nder menyrat e jeteses se njerzve te holle. E masin shpesh peshen e tyre duke e mbajtur ate nen kontroll. sapo e shohin qe e kane tejkaluar, nisin te kontrollojne ushqimin per tu rikthyer ku ishin.

5. Kontrollojne pijen po aq sa ushqimin 

Pjesa me e madhe e kalorive vjen nga pijet enrgjitike apo te gazuara. vajzat elegante nuk pine te gazuara, jafe me qumesht apo pije energjitike.

6. Nuk i kap paniku kur i merr uria 

Ato e dine se po te mori uria, nuk eshte ndonje qamet i madh. Thjesht e shtyjne ngrenien per nje moment me te vone dhe kjo i ben ta kene me ne kontroll urine dhe trupin e tyre.

7. Hane ngadale 

Nuk hane duke vrapuar, por marrin gjithe kohen qe i duhet ushqimit, duke e pertypur mire ate. Kur hame ushqim duhet ta kemi mendjen aty, ndryshe do hame me shume se sa duhet.

8. Hane vetem kur kane uri 

Nuk hane per te shoqeruar te tjeret apo per kenaqesi. Nuk hane per hir te te ngrenit, por per te respektuar nevojat ushqimore te trupit te tyre.

9. Hane ushqime me permbajtje te larte uji. 

Elegantet kane qejf fibrat dhe ushqimet me permbajtje te larte uji si frutat dhe perimet. E nisin vaftin kryesor me nje sallate apo supe dhe kjo ua ul oreksin.

10. Nuk i japin shume rendesi ushqimit

Per to ushqimi eshte nje detyre qe duhet bere dhe jo qellim ne vetvete, ndaj dhe thjesht hane kur duhet.