ZAKONET QE DEMTOJNE LEKUREN

ZAKONET QE DEMTOJNE LEKUREN

SHARE

Duhan pirja

Ves I cili vetem e demton lekuren. Mjaftojne fotot e binjakeve , njera prej te cilave pi cigare.

 

 

Shihni keto foto dhe do rimendoheni per cigaren. Sa here pini nje cigare thithni toksina dhe substance qe srimulojne kancerin. Jo vetem kaq, por levizjet e perseritura te duhan pirjes nxisin formimin e rrudhave te thella, sidomos rreth syve dhe gojes. Per kujtese: duhanpirja e shkuron me 10 vjete jeten.
Mosvenia e kremit SPF
Ne luften kunder plakjes, jo vetem duhet evituar nxirja ne diell, por duhet aplikuar perdite mbrojtjs me SPF. Aplikimi I nje kremi me SPF apo vendosja e fond de teint (fondatinta) me SPF eshte menyra ideale per te minimizuar rrudhat ne fytyre. Kjo mbrojtje duhet bere gjate gjithe vitit. Por ndersa mbroni fytyren dhe qafen, mos harroni edhe duart, te cilat mbushen ne nje moshe te caktuar me njollat kafe.
Demtimi nga sheqeri
Nje diete e pasur me sheqerna, jo vetem eshte e demshme per trupin ruaj, por edhe per lekuren. Sheqeri u ngjitet proteinave te cilat punojne duke demtuar kolagjenin dhe elastinen , duke e shume fishuar aktivitetin e tyre. Ky process ben qe lekura te leshohet dhe te krijohen me shume rrudha.

Mosvenia e syzeve te diellit

Mbajini syzet. Jane me shume se thjesht nje aksesor. Verini cdo dite, si me diell si me shi, qe te parandaloni formimin e rrudhave rreth e rrotull syve. Pervec rrudhave shtohen edhe prirjet per te bere kancere te lekures ne zonen rreth e rrotull syve.
Pertypja e camcakezit

Pertypja e rregullt e camcakezit ne te rriturit, shkakton formim rrudhash rreth e rrotull gojes se tyre. Ky veprim I perseritur ben qe te humbas eeloasticiteti ne zonen rreth e rrotull gojes dhe formimi I rrudhave te jete me I shpehte dhe me I dendur..

Pozicionet e gjumit

Ka shume pozicionime gjumi: fetal, mbi stomak apo permbys, anash dhe ne shpine. Pozicionimet e gjumit mund te bejne qe ne lekure te dalin rrudha qe behen permanente. Fjetja anash shton rrufhat ne faqe, mjeker dhe dekolte. Fjetja permbys shkakton rrudha ne sy dhe ne balle. Idealja: flini ne shpine!

Stresi

Padyshim te plak! Dobeson sistemin ruaj imunitar, ju ben me vulnerable per semundje kardiovaskulare dhe demton gjendjen tuaj te pergjithshme. Me e mira qe mund te beni: menjanoni stresoin dhe mesohuni ta kontrolloni ate.