SI TE KURSEJME NE BLERJEN E USHQIMEVE

SI TE KURSEJME NE BLERJEN E USHQIMEVE

SHARE
 1. Beni nje inventar te gjerave qe do te blini. Shkoni me nje liste ne dyqan dhe mos ja lini gjerat rastesise, sidomos nqs ne supermarket ju shoqerojne edhe femijet.
 2. Gjithmone para se te niseni per blerje, mbusheni stomakun. Psikologjikisht do ndjeheni me mire dhe nuk do nxiteni te blini cfare t’ju dale perpara.
 3. Planifikoni qe ne fillim te javes cfare do blini. E po ashtu planifikoni edhe menune qe ne fillim te javes.
 4. Beni blerje nje here ne jave dhe jo perdite. Keshtu do jeni me te sakte dhe do keni me shume leke ne xhepat tuaj.
 5. Beni blerje kur jeni te shplodhur dhe jo pas nje dite te gjate e te zene me pune. Do merrni vendime me te qeta dhe me ekonomike.
 6. Bejini gati perimet qe ne fundjave, ndahini ne qese dhe ruahini ne ngrirje. Eshte me mire se te blini qese me perime te konservuara. Te njejten gje beni edhe me mishin. Nqs e dini qe I keni gjerat gati ne shtepi do jeni me pak te tunduar te hani jashte.
 7. Nje here ne muaj pastroni frigoriferin dhe perdorni ato qe keni ne frigorifer, pastaj blini te tjera.
 8. Behuni krijues dhe perdorni edhe ushqime qe nuk I keni provuar me pare.
 9. Mos kini rutp te mbani me vete makinen llogaritese dhe listen. Madje kete te fundit duhet tua jepni femijeve qe te mesohen me ndjenjen e te berit ekonomi.
 10. Mos harroni qe masat e vogla mund te jene me ekonomike. E shihni qe ju duhet makina llogaritese me vete?
 11. Edhe nqs eshte product “me ulje” eshte ekonomik vetem nqs do e perdorni ate.