SI TA PARANDALOJME ZBOKTHIN

SI TA PARANDALOJME ZBOKTHIN

SHARE
  1. Lajini shpesh floket. shampoja parandalon krijimin e strukturave te zbokthit me perzjerjen e yndyres se lekures. Disa njerez, per te parandaluar krijimin e ktyre shtresave duhet t’i lajne floket perdite.
  2. Zgjidhni shampo qe kane perberes anti-zbokth. perdorimi i tyre parandalon krijimin e inflamacionit qe nga ana e tij con ne deskuamimin e lekures, skuqjen dhe kruajtjen e skalpit.
  3. Mos perdorni shkume , llak, xhel per floket. E perkeqesojne situaten.
  4. Perdorni ushqime anti inflamatore. Marrja e ushqimeve si fruta dhe perime e peshk ndihmon ne qetesimin e situates. Rekomandohet edhe marrja e vitaminave, sidomos e Vitamines B.
  5. Perpiquni te menaxhoni stresin. Stresi perkeqeson situaten dhe e acaron me shume lekuren e kokes.
  6. Shmangni perdorimin e balsamit. Nje flok qe ka zbokth ka yndyre mjaftueshem dhe nuk i nevojitet aplikimi i zbutesve.
  7. Konsultohuni me nje dermatolog nqs keni shqetesime qe nuk menaxhohen me keto masa.