SHENJAT E PARA TE PLAKJES DHE CFARE TE BEJME ME TO

SHENJAT E PARA TE PLAKJES DHE CFARE TE BEJME ME TO

SHARE

Floke te holle, pa jete

Lindja e femijeve, disa mjekime dhe stresi mund te shkaktojne humbje te perkohshme te flokeve, por menopauza eshte ajo qe i shperthen keto ptobleme.
Ne shtepi: merrni nje tufe te holle floku dhe rreshqitenii doren pergjate saj. Nqs u bien rreth 6 fije atehere vertete keni probleme.
Te doktori: Mund te beni analiza gjaku per lupus, tiroide apo anemi. Renia e flokut mund te vije edhe nga nje shkak i rende, merreni seriozisht.

Qafa e gjelit 

Eshte qafa qe varet me kalimin e viteve.
Ne shtepi: Perdorni produkte me kolagjen per qafen, sa ta shihni qe varet. Nqs jeni teper vone, mund te perdorni nje varese qe ngjishet pas qafes dhe te trashe.
Te doktori: Trajtimet me lazer dhe aplikimi i Botoksot mund ta permiresojne ndjeshem situaten. Mjeku u rekomandon edhe kremerat per trajtimin e dekoltese.

Gjinj te varur 

Humbja e mases dhjamore dhe dobesimi e plakja e indeve, behne qe gjinjte te varen, e per kete ndihmon jo pak edhe forca e gravitetit. Ndikimin e vet ka edhe renia e estrogjenit.
Ne shtepi: Qendroni para pasqyres me berrylat te thyer ne 90 grade. Pjesa e plote e gjoksit duhet te jete ne gjysmen e distances nga berryli tek shpatullat. Ne te kundert…nderroni recipetat.
Ne dyqan: Kerkoni ndihme per zgjedhjen e recipetave. Sapo te mesoni mire numrin, provoni modele te ndryshme qe te vini tek ato qe u rrine me mire.

Duart me njolla 

Humbja e kolagjenit, ben qe te duken me shume enet ne duar. Po ashtu jane prezente edhe njollat nga dielli.
Ne shtepi: Vendosni krem mbrojtes, perpara se te dilni nga shtepia. Mos perdorni ngjyra te forta per thonjte tuaj.
Te doktori: keni dy alternativa: trajtime me lazer dhe mbushje me fillers. 

Kembe qe dhembin

Pasi i kemi denuar kembet per vite e vite me radhe me epuce te parehatshme do ndjejme edhe shqetesimet e para, kallo, carje te thembrave etj.
Ne shtepi: Lyejini kembet me krem , para se te flini. Blini kepuce te rehatshme dhe me sistem ajrimi ne dyqan.
Te doktori: Injeksione me kortizon apo kirurgjia, jane opsione per bunionet e dhimbshme, apo fryrjet anash gishtave te medhenj.

Qerpike dhe vetulla te crregullta

Ndryshimet hormonale e rrallojne daljen e qerpikeve dhe te vetullave. Te keto te fundit ka ndikuar per keq edhe heqja e vazhdueshme qe u eshte bere ne vite.
Ne shtepi: Qerpike fallso ose lyerja e vetullave me nje ngjyre qe shkon me floket.
Te doktori: Do tu rekomandoje produkte qe perdoren per rrithen e qimes se vetillave dhe te qerpikeve.

Rrudha ne gjunje dhe ne berryla

Kush i do gjunet dhe berrylat me lekure elefanti?
Ne shtepi: perdorni kremera me baze ureje. Perdorni kremera ngjyrues per trupin dhe per pasoje perfitojne edhe gjunjet. Eksfolioni berrylat.
Te doktori: Mund tu rekomandoke ngritje te lekures se gjurit (lift), por perpara se ta vendosni konsideroni jogen.

Rrudhat 

Humbja e elasticiteit dhe e kolagjenit, sjhkakton shtimin e rrudhave ne fytyre. Edhe mimika luan rol te rendesishem ne keto rrudha.
Ne shtepi: Parandalimi eshte me mire se trajtimi, mos e harroni kurre kete. Perdorni SPF, perdorni retinolet dher antioksidantet.
Te doktori: perdorni lazer, fillersa dhe botokse.