SEKRETET E BUKURISE SE FEMRAVE ITALIANE

SEKRETET E BUKURISE SE FEMRAVE ITALIANE

SHARE

 

1. Besojne ne fuqine e vajit te ullirit 

Sophia Loren eshte shembulli tipik, qe e perdor vajin e ullirit per te zbutur lekuren dhe floket e saj. E si mesdhetare qe jemi, edhe ne femrat shqiptare nuk mbetemi pas ne perdorimin e vajit te ullirit per bukurine dhe mirembajtjen e lekures. Po ashur ne guzhinen e italianeve gatuhet vetem me vaj ulliri.Italian always has a bottle of extra virgin olive oil in their kitchen.

2. E duan ushqimin 

Perberesit ushqimore ne dieten italiane jane aq te pasur, sa padyshim kane nje game te pafund ushqimi per lekuren , floket dhe thonjte. Ndoshta kjo eshte edhe arsyeja pse ushqimi dhe vaftet jane kaq te rendesishme ne Itali. Nje tryeze me familjare dhe miq eshte nje nder arsyet e nje jete te shendetshme dhe nje bukurie te plote fizike.

3. E shprehin veten

Italianet jane shume ekspresive dhe nuk kane frike te tregojne emocionet e tyre. Kur flasin, shpalosin pasionin qe kane per jeten. U jane dukur ndonje here fjalamane te medha? e keni gabim: njerezit qe flasin shume e duan jeten dhe e shprehin kete permes fjaleve dhe gjesteve.

4. E perforcojne te bukuren e fizikut te tyre

Nese ka nje gje qe mund te mesojme nga grate italiane eshte qe te nxjerrim ne pah me te bukuren tone. nese nje grua italiane ka buze te bukura, kujdeset tre tregoje konturin e tyre dhe tu jape shkelqim qe te bien ne sy. Nese ndjehen krenare per syte, do t’i nxjerrin edhe syte ne pah.

 

5. Stili

Nuk dalin kurre me tuta apo me pandofla ne lagje.  Gjithmone kujdesen te kene te kuruara, e ndoshta kjo spjegon pse italianet kane shtepite me te famshme te Modes.

6. Tonifikojne lekuren me uje me limon

…apo sic do thoshte nje dermatologe: bejne nje minipeeling. Pak uje me pika limoni dhe nje tampon me te ne gjithe fytyren ne darke, jo vetem e pastron e i kep drite, por mban larg edhe rrudhat.

7. Perdorin kosin si maske

eshte nje nder maskat me te preferuara, sidomos nese ke lekure te ndjeshme. mdonjehere kesaj maske i shtohet edhe avokado e shtypur. Eshte ushqyese dhe hidratuese.

8. E jetojne jeten plotesisht 

Perkunder nga sa mund te mendohet, femrat italiane nuk e vrasin mendjen per dieten apo stilin e jeteses. Ato hane pica dhe pine vere, por konsumojne edhe nje ushqim te mrekullueshem qe i ben te jene gjithmone ne forme. Sepse ndoshta sekreti i vertet i bukurise eshte : te shijosh jeten dhe te argetohesh!