PSE SHEQERI ESHTE I FRIKSHEM

PSE SHEQERI ESHTE I FRIKSHEM

SHARE

Nqs doni te jeni te shendetshem dhe elegante, atehere hiqni sheqerin. Pavaresisht paralajmerimeve ne vazhdojme te perdorim shume sheqer edhe pse ai eshte nje nder rreziqet madhore per shendetin tone!

Sheqeri sulmon belin tuaj 

Nuk mund ta mohojme kete. Njerezit obeze jane shtuar ne numer shume me teper se me pare dhe per kete fajin kryesor e ka ushqimi i pasur me sheqerna. Sidomos te rrezikuar jane femijet. Ata konsumojne ne mase ushqime dhe pije te pasura ne fruktoze.

Sheqeri eshte nje vrases i heshtur 

Vetem pak dekada me pare alarmi ishte te kripa e tepert dhe problemet qe shkaktonte, por nderkohe sheqeri na kishte shenjestruar. Sheqeri ne trup sulmon leptinen, nje hormon i rendesishem qe na njofton kur jemi te ngopur. Kur leptina nuk vepron me nuk e kuptojme dot qe jemi ngopur dhe duhet t’i japim fund me ushqimin. KLjo con ne mbingrenie e ne mbipeshe.

Sheqeri krijon varesi 

Eshte nje nder tmerret e sheqerit. varesia nga shyeqeri krijohet njelloj si ndaj drogave dhe ju duhet te keni degjuar per kete varesi edhe midis te njohurve tuaj.

 

 

Sheqeri ju demton melcine

Ka efekte helmuese mbi melcine. Kur konsumohet me tepri ka mbi melcine te njejtat efekte si alkooli. Po ashtu mund ta beje melcine si te nje te alkoolizuari. Demtimi i vazhdueshem i saj cone ne cirroze, e cila ne stade te avancuara mund te kerkoje edhe transplant organesh.

Sheqeri permban as me pak e as me shume, por zero vlera ushqyese

Qe trupi yne te funksionoje, ka nevoje per lende ushqyese. Keto te fundit jane te rendesishme per gjithshka, por nuk gjenden tek sheqeri. Me shume vlera ushqyese ka nje gjethe spinaq, se nje luge sheqer.

Sheqeri ju ben dembele mendore 

Sipas nje studimi, egziston nje lidhje e forte midis konsumimit te tepert te sheqerit dhe lodhjes e paaftesise mendore. Sheqeri demton kujtesen dhe aftesine per te gjykuar e per tu perqendruar.

Sheqeri sulmon dhe demton trupin tuaj

Ai i trajton organet dhe indet e trupit si armiq. vazhdimisht eshte ne lufte me to, duke dashur t’i shkaterroje.

Ne pime shume sheqer 

Kur u thua njerezve se sa sheqer konsumojne, shokohen. Dhe nqs nuk e dine se nga e marrin, po ju zbulojme edhe burimin kryesor te tij: pijet e gazuara. Nje njeri qe konsumon nje pije te gazuar ne dite, ka 25% me shume mundesi te preket nga Diabeti. Pijet e gazuara jane plot me sheqer.

Sheqeri shkakton akne 

Te gjithe ata qe kane akne rezistente jane edhe konsumatore te sheqerit. Dieta pa sheqer eshte pare te coje ne permiresim te menjehershem te aknes.