2-3% e njerezve djersijne 10 here me shume se te tjeret. Ja disa keshilla per kete grup popullate: - kujdes dieten, shmangni alkoolin dhe ushqimet pikante si kerrin dhe specat djeges. - kujdes banjen, thahuni menjehere. Lageshtia e djerses me lageshtine...
Shume nga shenjat e kancerit te gjirit mund te jene simptome edhe per dicka tjeter. Vetem mjeku juaj mund tu thote nese keni apo jo kancer gjiri. Nese keni ndonje nga shenjat e meposhtne, beni nje vizite te mjeku: Nje...
Te gjithe e dime qe Coco Channel shpiku "Fustanin e vogel te zi - Little black dress", por te pakte jane ata qe e done se mbertheckat e recipetave u shpiken nga Huckleberry Finn. Ja disa nga kontribuesit e...
Per shume familje, koha kur duhet te bejne banje femijet eshte si nje kohe beteje te vertete. Ndaj dhe prinderit me siguri do te gezohen kur te marrin vesh se nuk eshte e nevojshme te lajne perdite femijet e...
Si mundet të na shpëtoj jetën konsumimi I avocados: fruti që ul kolesterolin dhe redukton rrezikun e sëmundjeve kardiake. Shkencëtarët thonë se zëvendësimi I yndyrnave të ngurta me avocado përmirëson shëndetin. Konsumimi I avocados redukton ndjeshëm nivelet e kolesterolit. Ulja e nivelit...
Per te zgjedhur kremin e diellit duhet te njohim disa elemente ne paketimin e tij: SPF: eshte akronimi per Sun Protecting Factor (faktori i mbrojtjes ndaj diellit) Kur nje krem ka SPF 15 dhe nje tjeter ka SPF 30, padyshim qe...
Anoreksia eshte nje crregullim i ngrenies. Njerezit qe vuajne prej saj kane nje frike te vazhdueshme se mos shtojne ne peshe. Anoreksia prek trupin dhe mendjen. Nis gjithmone me dieta per renien ne peshe dhe keto dieta dalin jashte kontrollit....
1. Domatet Domatet jane perfekte pasi kane efekt zbutes dhe pastrues te poreve. Ato permbajne acide te cilat bejne zberthimin e yndyrnave te lekures. Menyra me e thjeshte per t'i perdorur eshte te priten pergjysme dhe te ferkohet me pjesen...
Te gjithe mendojme se e njohim mire trupin tone, por trupi i njeriut mbetet nje mister i pafund, me planete e tij te vegjel qe jane studim te vazhdueshem nga shkenca. Po aq ne studim eshte edhe planeti i...
Jane disa arsyet se perse lekura e disa njerezve eshte me terheqese se e disa te tjereve per mishkonjat. Dioksidi i karbonit Ndodhet ne ajrin qe nxjerrim gjate procesit te frymemarrjes. Dioksidi i karbonit del me shume ne individet qe kane...