MENU PER FEMIJET NE DITE KARANTINE

MENU PER FEMIJET NE DITE KARANTINE

SHARE

Gjeja me e veshtire per mamate ne keto dite karantine eshte te ushqejne femijet. Pervecse duhet te kenaqin te tere pjestaret e familjes me gatimet e tyre, nje kokecarje jo e vogel eshte krijimi i ushqimeve terheqese per te vegjelit te cilet ndjehen jo mire edhe si pasoje e izolimit.

Ne po ju ndihmojme sot me disa receta sandwichesh per femije:

  1. Sandwich me ton:

Perberesit:

Dy feta buke ose nje panine,

Nje konserve peshku ton,

Ullinj pa berthame,

Majoneze

2. Sandwich me fileto pule:

Perberesit:

Dy feta buke ose panine,

Nje fileto e holle pule, e skuqur,

Nje fete djath kackavall,

Pak majoneze,

Kujdes me kriposjen e filetos!

3. Sandwich vegjetarian:

Perberesit:

Dy feta buke ose nje panine,

Nje domate e prere ne feta,

Pak spinaq, i lare mire, i pagatuar,

Nje fete djath kackavall,

Vaj ulliri per te lyer buken,

4. Sandwich me avokado dhe parmixhano

Perberesit:

Dy feta buke integrale ose nje panine,

Avokado e prere ne feta,

Djath parmixhano i prere holle,

Pak majonez,

5. Sandwich detar

Perberesit:

Dy feta buke ose nje panine,

Filadelfia,

Salmon ose fileto peshku,