DIETAT E CMENDURA DHE TE RREZIKSHME QE KANE BERE NJEREZIT

DIETAT E CMENDURA DHE TE RREZIKSHME QE KANE BERE NJEREZIT

SHARE

Te biesh ne peshe nuk eshte aspak e lehte. Do nje regjim te rregullt dhe te shendetshem, shoqeruar me ushtrime te mira fizike. Por jo te gjithe jane te vullnetshem per te ndjekur dieta te tilla dhe shpesh ne vend te trupit te bukur e me linja qe duan te kene, fitojne nje trup te lodhur e te pafuqishem.

Ja kush jane 5 dietat me te rrezikshme qe kane bere njerezit:

Dieta me parazite

Ishte dieta me popullore ne vitet 50te. Njerezit gelltisnin te gjalle nje tip krimbi “tapeworm”, i cili u hante te gjithe ushqimin ne zorret e tyre. Pasi hante ushqimin e perditshem, paraziti hante edhe rezervat ushqimore dhe sado ushqim te merrej, ata vazhdonin te dobesoheshin. Pas pak kohe “ngrenesit e krimbave” ndjenin: renie ne peshe, lodhje, keputje dhe paaftesi per veprimtarine e perditshme.

Dieta hcG

hcG eshte nje hormon qe clirohet gjate shtatzanise dhe rekomandohet nga FDA (Food and Drug Administration), per rritjen e pjellorise tek femrat. Rrit metabolizmin ne menyre ekstreme duke cuar ne renie drastike te peshes.

Dieta me topa pambuku

Merrnin topa pambuku dhe i zhysnin ne nje leng frutash dhe pastaj i gelltisnin. Eshte nje nder dietat qe bente ulje ekstreme te peshes, por nga ana tjeter teper e rrezikshme, pasi ka raste kur ata qe e benin jane mbytur ose u eshte shkaktuar bllokim i zorreve.

Dieta e supes me laker

Nje diete qe duket “e pafajshme” por qe eshte shume e rrezikshme. perdoret per nje jave dhe mendohet se humb afro 7 kg, por ne te vertete nuk jane dhjamerat ato qe humbin, por humbet uji nga oerganizmi duke e dehidruar trupin. Pervec ujit humbasin edhe shume proteina e mase muskulare.

Dieta e shpimit te vesheve

Konsiston ne shpimin e vesheve, ne vendet qe mendohet se lidhen me oreksin. Eshte e ngjashme me akupunkturen.