CFARE NDODH NESE NUK PIME SHUME UJE

CFARE NDODH NESE NUK PIME SHUME UJE

SHARE

Afro 60% e trupit te njeriut perbehet nga uji. Ne nje fare menyre ne jemi me shume uje. tre te katertat e trurit perbehet nga uji, ndersa 83 * e mushkerive jane uje gjithashtu. Mendoni qe edhe pse te thata, 31% e kockave jane uje.

Pirja e ujit gjate gjithe dites eshte me e rendesishme nga sa duket. Uji klubrifikon kockat dhe kycet, rregullon temperaturen e trupit, ushqen trurin dhe palcen kurrizore. Pa uje humbisni energji, humbisni humorin dhe lekura thahet.

Mospirja kronike e ujit shkakton diabet dhe renie ne peshe, kolesterol te larte probleme me tretjen dhe kapsllik.

Edhe truri rrudhet nga mungesa e ujit. Funksionet e tij nuk behen si me pare.

Por kur mospirja ka kaq efekte negative, sa uje duhet te pime ne dite?

Sipas nje studimi te bere ne 2013, 75% e amerikaneve pine me pak uje se sa duhet. Ne fillim rekomandoheshin 8 gota uje ne dite. tani rekomandohet qe femrat te pine 2-2.7 litra uje ne dite, ndersa meshkujt 2.5 deri ne 3.7 litra uje ne dite.

Marrja e kesaj sasie ruan peshen, pakeson kalorite dhe u con drejt nje diete te shendetshme, pa llogaritur qe u ndihmon te perqendroheni, te jeni te organizuar dhe te parandaloni problemet qe do shfaqen shume me vone nga mospirja e ujit.