BUZEKUQ, FAKTE RRETH TIJ

BUZEKUQ, FAKTE RRETH TIJ

SHARE

download (1)

 1. Buzekuqet e pare te krijuar nga njeriu datojne 4 mije 5 mije vjet me pare ne Mesopotamine e lashte. Grate bluanin perla te cmuara dhe dekoronin buzet me pluhurin e tyre.
 2. Egjiptianet e lashte e perdornin buzekuqin rregullisht. Thuhet se Kleopatres I pelqente ngjyra e kuqe.
 3. Buzekuqet ndahen ne disa lloje: buzekuq te zakonshem, , te yndyrshem dhe me shkelqim, zbutes, shkelqyes buzesh dhe balsam buzesh..
 4. Buzekuqet me baze natyrale ( nga frutat me ngjyre dhe lengjet e bimeve) jane perdorur nga grate qe ne kohet prehistorike.
 5. “ puthja e vdekjes” eshte nje term qe shoqeon zakonisht perdorimin e buzekuqit. Lidhet kryesisht me fenomenin “ femme fatale” , por edhe disa civilizime te lashta perdornin substance te helmeta ne buzekuqe.
 6. Disa civilizime te tjera nuk I lejonin femrat te dilnin ne public pa e mbuluar krejtesisht fytyren e tyre me make up. Sidomos japonezet te cilet e kishin buzekuqin pjese te pamjes se tyre.
 7. 80% e grave amerikane vene cdo dite buzekuq, 25% e tyre nuk dalin nga shtepia pa te.
 8. Buzekuqet kane date skadence. Mbajtja e tyre ne frigorifer ua shton jetegjatesine.
 9. Perberesit kryesore te buzekuqeve jane: dylli I bletes, vajra, pigmentues dhe zbutes. Mund te kene vit E, Aloe Vera, SPF.
 10. Popullarizimi I tyre u be ne fillim te shekullit te 20te, permes kinematografise.
 11. Ne mesjete, ne Europe, perdorimi I buzekuqit tregonte adhurim per Djallin.
 12. Pergjithesisht femrat mendojne qe ngjyrat e forta te buzekuqit I rrisin ato ne moshe. Thjesht duhet te dine te zgjedhin ngjyren qe u pershtatet.
 13. Gjate viteve te errata dhe Mesjetes ne Europe, buzekuqi shihej si aksesor per femrat e klasit te ulet dhe prostitutat. E vetmja periudhe kur perdorej nga klasat e larta, ishte gjate mbreterimit te Elizabetes se pare.
 14. Balsami transparent eshte nje nga produket e buzes me te shitura.
 15. Shkelqyesi I buzeve u prezantua per here te pare ne 1930 nga Max Factor.
 16. Ne nje studim te 1998 ne SHBA, 32% e grave kishin me shume se 20 buzekuqe ne shtepite e tyre.
 17. Aktoret qe bene mit buzekuqin jane: Greta Garbo, Joan Crawford, Marilyn Monroe dhe Elizabeth Taylor.
 18. Buzekuqi I pare me rrotullim u prodhua ne 1923.
 19. Markat me popullore te buzekuqeve jane: Revlon, Urban Decay, Cover Girl, Max Factor, Chanel, Christian Dior, Nina Ricci, dhe MAC Cosmetics.
 20. Buzekuqi I zi perdoret shume ne kulturat Goth dhe Punk
 21. Shitjet e buzekuqeve, rriten ne ditet e vrenjtura dhe me shi.