ANOREKSIA; SHENJAT DALLUESE DHE SI TRAJTOHET

ANOREKSIA; SHENJAT DALLUESE DHE SI TRAJTOHET

SHARE

Anoreksia eshte nje crregullim i ngrenies. Njerezit qe vuajne prej saj kane nje frike te vazhdueshme se mos shtojne ne peshe.
Anoreksia prek trupin dhe mendjen. Nis gjithmone me dieta per renien ne peshe dhe keto dieta dalin jashte kontrollit. Anoreksiket sa here shihen ne pasqyre shohin nje trup mbipeshe.

Nis ne adoleshence dhe prek me shume femrat se meshkujt. Sa me heret te nise trajtimi aq me mire eshte, pasi kalimi i kohes e ben situaten edhe me te veshtire dhe mund te coje deri ne vdekje.

Njerezot me te predispozuar per anoreksi:

Histori ne familje per kete semundje.

Merresh me balet, sporte, palester.

Kerkon prefeksionin.

Po kalon stres: ndryshon punen, humbja e nje njeriu te dashur, kalon nje ndarje apo nje divorc.

CFARE SHENJASH KA NJE NJERI ME ANOREKSI:

  • peshe shume te ulet trupore
  • frike e vazhdueshme se po shton ne peshe
  • refuzon te mbaje peshe normale
  • mendon se eshte mbi peshe edhe kur eshte i dobet
  • mohon cdo problem shendetesor nga renia ne peshe
  • vleresimin per veten e bazon vetem tek pesha

Jeta e tyre vihet vetem ne funksion te kontrollit te peshes:

  • behen obsesive per ushqimin dhe dieten
  • ulin ne ekstrem sasine e ushqimit qe konsumojne
  • bejne tere kohen aktivitet fizik
  • vjellin ushqimin apo perdorin laksative (medikamente qe nxisin daljen jashte )

CFARE TE BEJME KUR DIKUSH AFER NESH KA ANOREKSI?

Takim me mjekun endokrinokog

Takim me psikiatrin