SI TE PARANDALOJME EREN E KEQE TE KEMBEVE

SI TE PARANDALOJME EREN E KEQE TE KEMBEVE

SHARE

Cdokujt mund t’i djersiten kembet, pavaresisht stines ne te cilen ndodhemi. Adoleshentet dhe grate shtatzane jane me te prirurt te kene probleme  me eren e kembeve per shkak te ndryshimeve hormonale. Problemi shtohet nqs kepucet, per shkak te stilit te punes, mbahen ne kembe gjithe diten, apo nqs vuani nga hiperjidroza. Por eren e keqe te kembeve mund ta shtojne edhe situata patologjike si myku i kembeve (kemba e atletit).

Kur kepucet vishen gjate dhe pasi jane djersitur, pa u thare, era behet me e keqe. Bakteret qe ndodhen ne lekuren e kembeve dhe ne kepuce mund ta shtojne eren e keqe.

 

Si ta parandalojme eren e keqe te kembeve?

Ka menyra per ta parandaluar dhe jane shume te thjeshta e praktike:

Lani kembet me sapun bakterial dy here ne dite.

Mos vishni kurre te njejtat pale kepuce per dy dite me radhe.

Djersa e shkaktuar gjate dites se pare duhet te thahet dhe per kete duhen te pakten 24 ore.

Sigurokuni qe adoleshentet te kene dy pale atlete. Keshtu ato do jene te thata dhe pa eren e keqe tipike te adoleshenteve.

Nderrojini corapet te pakten nje here ne dite. Ato duhet te jene vetem pambuk.

Mbajini thonjte e kembeve te shkurter dhe kujdes qe te pastroni edhe lekuren rreth e rrotull tyre. Vete lekura e vdekur mund te perkeqesoje eren e rende.

Perpersonat qe kembet u djersijne me shume se te tjeret, sugurohuni qe te merrni nje dizifektant kirurgjikal. Pastrojini kembet me te pas larjes qe u keni bere me sapun.

Perdorni deodorant per kembet ose puder me perqindje te ulet antimykotike.

Perdorni shtroje farmaceutike per pjesen e brendshme te kepuces me qellim qe te shmangni djersitjen e tepert.

Perdorni kepuce lekure dhe shmangni perdorimin e kepuceve plastike.

Mbani sandale me maje te hapir dhe ecni zbathur ne mbremje ne shrepi gjate stines se veres.

Lini takim me dermatologun ne rast se djersitja e kembeve nis te behet shqetesuese.