CFARE NUK DINI PER TIFFANY & Co.

CFARE NUK DINI PER TIFFANY & Co.

SHARE

Te cmendur pas TIFFANY ;tregojne historine 179 vjecare te kompanise me ikone  te botes qe ka influencuar mbi cdokend ,qe nga Steve Jobs deri tek presidenti Obama.Ne po ju rrefejme 17 gjerat qe nuk i kishit ditur,per bizhuterite me te famshme Amerikane.

1.Ajo u themelua ne 1837 nga Charles Lewis Tiffany dhe John B. Young dyqani i pare i tyre si sipermarrje ,i quajtur Young dhe Ellis ne te cilin ne fillim shisnin leter shkrimi dhe mallra zbukurimi.Ne 1837 Tiffany e mori ate dhe e quajti Tiffany e Company  dhe vendosi qe fillimisht te fokusoheshin tek bizhuiterite.

2.Ngjyra blu e vendosur  u frymezua nga nje Perandoreshe,gruaja e Napoleonit III, Eugenie de Montijo, e cila ishte ikona me e madhe e modes e shekullit te 19.Kur Charles Tiffany pa portretin e saj,ai menjehere e ‘nuhati’ se ajo lloj bluje qe pa ne fundin e saj do te behej shume popullore.Keshtu e vendosi ate si ngjyren zyrtare te markes Tiffany.

3.Vezet e zogut me ngjyre blu ,te quajtura zyrtarisht Pantone numer 1837,te perdorura per cantat e Tiffani dhe kutite,u vendos si ngjyre pikerisht ate vit kur kjo kompani hyri ne biznes!

4.Katalogu i pare Amerikan per dergesat me poste,i njohur si  “Libri Blu” te cilin Charles Tiffany e krijoi ne 1845.Kete shume marka te tjera me pas e ndoqen si shembull.

5.Furnizues te Tiffany  ishin ushtaret e ushtrise se bashkuar te luftes civile.Kur filloi ne 1862,Tiffany ishte furnizuesi i shpatave,orendive kirurgjikale dhe flamujve,me furnitore te shpejte ,keta ‘djemte blu’.

6.Charles Tiffany ishte ai qe shpiku unazen e fejeses.Ne 1886 ai mendoi qe te krijonte dicka ndryshe ,mbi nje baze rreth gishtit te vendoste nje diamand gjigand,dhe e quajti ate ‘unaze fejese’.Per pak kohe cdo grua ne Amerike e deshironte nje te tille ne gishtin e saj.

7.Yankee-t e famshem te New yorku-t logon ‘NY’ e kane marr pikerisht nga Tiffany.Ne 1877 Tiffany e krijoi kete logo per nder te nje oficeri policie si medalje nderi me iniciale te bashkuara ‘N’ dhe ‘Y’.

  1. President Lincoln i dhuroi Mary Todd nje set Tiffany,te cilin ajo e vuri ne inagurimin e figures se burrit te saj.
  2. U perdor ne thiken e Teddy Roosevelt .

10. Presidenti John F. Kennedy i kerkoi dizenjatorit te Tiffany qe te krijonte kete karfice zbukurimi per gruan e tij te pare ,pasi lindi djalin e tyre,John Jr.

11.Themeluesi i Apple duket se ishte shume i frymezuar nga krijimet e kesaj kompanie sa ne shtepine e tij pothuajse bosh,te vetmet gjera me rendesi ishin abazhuret Tiffany.

12.Kutia e bukur e TIFFANY-S dhe unaza mashkullore u perdor gjithashtu ne nje spot per fushaten pro martesave te cifteve Gay ne 2015.

13.Presidenti Obama se bashku me gruan e tij i dhuruan mbretereshes se Anglise nje kuti kompakte me diamand e krijuar nga Tiffany qe ne1950.

Pra duket se kjo marke bizhuterish ‘cmend’ gjithkend pavaresisht shtreses shoqerore,pozicionit apo emrit qe ka ne shoqeri.Tiffany te gjithe e dashurojne.