3 SEKRETET BAZE PER KUJDESIN E LEKURES SE SYVE TUAJ

3 SEKRETET BAZE PER KUJDESIN E LEKURES SE SYVE TUAJ

SHARE
  1. Shmangni produktet e ashpra si benzyl peroxide, acid salycilik, dhe acidet glokolike me fuqi te larte, ne zonen delicate rreth e rrotull syve.
  2. Prduktet me perqindje te larte hidrokinonesh, qe perdoren per hiperpigmentimet e lekures. Kur perdoren per te zbutur hiperpigmentimin ne zonen rreth e rrotull syve apo rrathet e zinj, mund ta acarojne lekuren.
  3. Produktet me arome te larte parfumi, mund te japin reaksione alergjike, vecanerisht rreth e rrotull zones se ndjeshme te syve.images (17)

 

Nese jeni ne te 20’at

Perdorni produkte parandaluese. Eshte e rendesishme ta mbroni zonen rreth e rrotull syve me krem me factor te pakten 30 dhe me permbajtje zinku ose dioksid titani. Perdorni produkte me antioksidante, ne trajte xheli ose kremi.

Nese jeni ne te 30’at

Ne fillim te te 30ave vihen re shenjat e para te plakjes. Keto ndryshime perfshijne rrudhat e par ate mimikes, shenja hiperpigmentimi apo rrathe te zinj. Lekura nis te humbase elasticitetin.

Nese jeni ne te 40’at

Rrathet e zinj behen me te dukshem, e po ashtu edhe rrudhat. Shpesh pacientet thone qe syte e tyre kane pamje te lodhur edhe pse ato ndihen te fresketa.

Ne te dy keto brezni duhet te nisin kremerat me permbajtje retinoli. Ato nxisin riprodhimin qelizor dhe prodhimin e kolagjenit. Kremerat duhet te kene ne permbajtje antioksidante me permbajtje Vitamine A, C dhe E. I japin lekures se syve pamje te fresket dhe rregullojne ngjyrimin nga enet e gjakur, qe ne kete zone jane me te dukshme, pasi lekura eshte me e holle.