CFARE MUND TE PERDORIM NE SHTEPI PER LEKUREN E YNDYRSHME?

CFARE MUND TE PERDORIM NE SHTEPI PER LEKUREN E YNDYRSHME?

SHARE

1. Domatet

Domatet jane perfekte pasi kane efekt zbutes dhe pastrues te poreve. Ato permbajne acide te cilat bejne zberthimin e yndyrnave te lekures. Menyra me e thjeshte per t’i perdorur eshte te priten pergjysme dhe te ferkohet me pjesen e brendshme te tyre, lehte, fytyra. Lihet lengu i domates per 15 minuta dhe shplahet me uje te ngrohte e pastaj aplikohet nje krem zbutes.

2. Mollet 

Efekt tonifikues dhe pastrues, ideale per lekurat e yndyrshme, pasi pakesojne yndyren dhe luftojne bakteriet qe bejne shperthimet e aknes. Kane acid malic qe ben eksfolimin e lekures. Molla grihet dhe masa qe perftohet, mbahet 15 minuta ne lekure. Pas 15 minutave shplahet me uje te vaket. .

 3. Kungulli

Efekt freskues dhe tonifikues. Ushqejne lekuren me vitaminat A dhe E, si dhe mineralet kalium dhe magnez. Mund te perdoret duke ferkuar fetat e kungullit me fytyren ose duke e perzier me leng Lime (limoni jeshil). Perzjerja lihet ne fytyre sa shplahetme uje te vaket dhe pastaj thahet.

4. Te bardhat e vezeve

Te shkelqyera ne tharjen e yndyres dhe reduktimin e shenjave. Rrihen dhe aplikohen ne fytyre si maske. Lihen sa thahen dhe shplahen me uje te vaket.

5. Lengu i limonit 

Acidi citrik pakeson yndyren dhe sherben si tonifikues. Ka efekt zbardhues dhe  shkelqyes per lekuren. Perzjehet ne raportin 2 limon dhe 1 uje , shperndahet me nje tampon pambuku dhe mbahet 10 minuta e shplahet. Kerkon patjeter nje krem zbutes me pas.

6. Kosi

Permban acid laktik, qe eksfolion lekuren dhe thith yndyren. Ushqen shume mire lekuren. Mbahet 10 minuta dhe shplahet me uje te ftohte. Eshte nje nder trajtimet qe mund ta perdorni perdite.

 

7. Banane dhe mjalti

Nje nga maskat me popullore per lekuren e yndyrshme. Nje banane dhe nje luge mjalte ne nje blender, bejne nje maske te mrekullueshme , qe mbahet ne fytyre per 15 minuta dhe shplahet me uje te vaket. mjalti pakeson yndyren dhe ushqen lekuren, babanet bejne ushqim dhe zbutje te saj.