SI T’I RRISIM FLOKET SA ME SHPEJT

SI T’I RRISIM FLOKET SA ME SHPEJT

SHARE

1. Ushqejini floket nga brenda

Dermatologet bien gjithmone dakord qe menyra me e mire per te rritur floket eshte qe te hahet mire. Floku perbehet nga proteinat nfaj dhe duhet te hani sa me shume proteina qe gjenden ne peshk, veze dhe fasule.

2. Prijini floket shpesh 

Ndryshe nga sa besohet, prerja e shpeshte  e flokut, nuk e rrit ate, por do pengoje qe mahat e ndara, ne fund te gjatesise se tij, te vazhdojne te ndahen ne te gjithe gjatesine e fijes, duke e bere flokun me te dobet.

3. Mos e lani flokun perdite 

Nese e lani flokun dy deri tre here ne jave, yndyra e  flokur do te perhapet ne te gjithe gjatesine e tij, duke  e ushqyer dhe duke e hidratuar fijen e flokut. Megjithate mos e lini pa lare me shume se tre dite, ndryshe do u behet me zbokth dhe do tu kruhet.

 

4. Shplajeni flokun me uthull molle 

E ushqen flokun dhe i jep shkelqim. Dy luge gjelle me uthull molle ne uje te vaket dhe beni shplarjen perfundimtare.

5. Perdorni vajin e kastorit 

Vaji i kastorit e ndihmon flokun te rritet, i jep shkelqim dhe e trash fijen e tij. Masazhojeni flokun me vajin e kastorit, mbeshtilleni koken me peshqir dhe mbajeni per gjithe naten. Lajeni me shampo te nesermen ne mengjes dhe do te shihni ndryshimin.

6. Krihni floket shpesh 

Krehja e flokut, rrit fluksin e qarkullimit te gjakut, duke ushqyer flokun. E mira eshte qe floku te jete i bute kur krihet, qe te mos keputet.

7. Mos i thani floket me tharese 

Shmangeni tharesen nqs eshte e mundur. Nxehtesia eshte armiku juaj. Sa me pak tharese, aq me i shendetshem floku.

8. Perdorni maska me Vitamine E 

Ngrohni pak vaj bajame dhe pak vaj arre kokosi dhe beni nje misxure me te cilen lyeni floket. Mbajeni ne koke per gjysem ore dhe lajeni koken me shampo. Floku do tu shkelqeje dhe rritja e tij do forcohet.

9. Mos i stiloni shpesh floket 

Cdo lloj stilimi behet duke perdorur nxehtesi dhe ju duhet ta shmangni ate. Nxehtesia largon nga floku, vajin e tij natyral.

10. Mbarojeni dushin me uje te ftohte 

Mos u lani me uje te nxehte, i ben dem lekures dhe flokeve. jepini ne fund te larjes, nje shplarje me uje te ftohte flokeve.