SI TE MOS NA DHEMBIN KEMBET NGA TAKAT E LARTA

SI TE MOS NA DHEMBIN KEMBET NGA TAKAT E LARTA

SHARE

Qetesohuni ndersa ecni 

Disa vajza kane gjithe stres , ndersa jane mbi takat e larta. Ato mendojne qe ndersa jane me taka, mund te rrezohen apo te perdredhin nfonje kyc. Ndaqj dhe rrine si te ngrira, gje qe e ben me te veshtire ecjen maje takave. Clirojeni trupin dhe do ndjeheni me natyrshem mbi takat.

Vishini kepucet e reja me taka nje nate para rastit per te cilin i keni blere

Kur blini kepuce te reja per nje rast te vecante, mos prisni mbremhen e rastit, per t’i veshur. Mbajini te veshura neper shtepi nje nate perpara dhe te nesermmen nuk do tu shtrengojne ne menyre te pameshirshme.

Mbrojini kembet nga shtrengimi me nje deodorant 

Nese keni nje pale jepuce qe u ferkohen ne nje pike te caktuar vazhdimisht, atehere aplikoni nje sasi te vogel deodoranti ne ate pjese te kepuces, ku ndjeni edhe ferkimin. Do tu ndihmoje qe lekura e kembes te mos ferkohet pas kepuces duke u irrituar.

Blijini kepucet ne mbremje 

Zgjidhni gjithmone pasditet e vona per te blere kepuce. Ne mbremje kembet jane me te fryra dhe nje kepuce qe u rri fiks ne menfjes, ne mbremje mund tu shtrengoje.

Ashpersojeni pjesen e shputes  ne kepuce 

Me kepucet me taka te larta mund te rrezohesh shume shpejt dhe po aq shpejt te perfundosh ne Facebook ose ne You Tube. Po keni kepuce te reja, perdorni pak leter zmerile per te ashpersuar fundin. Do tu mbroje nga rreshqitja e kembes kur vete kemba eshte e djersitur brenda kepuces.

Perdorni ankerplast 

Eshte nje hile e vgel per te reduktuar dhimbjen, kur kepucet ju shtrengojne. Nqs lidhni me nje ankerplast gishtin e trete dhe te katert, kembet do tu dhembin me pak.

Perdorni jastiket me xhel

Funksionojne vertete. Kur vishni takat, nje pjese e mire e peshes se trupit bie mbi kembet tuaja. Nqs vini jastike me xhel qe gjenden edhe ne Shqiperi , do jete me e lehte per kemben tuaj te perballoje peshen e trupit dhe do ndjeni me pak dhimbje.

Sigurohuni qe kepucet ju bejne

Nese ne momentin para se te dilni e ndjeni qe kepucet ju shtrengojne, mos i vishni. Do tu shtrengojne gjate gjithe mbremjes dhe nuk do tu lene ta shijoni ate.

Ecni me hapa te vegjel 

Ecja maje takave eshte art me vete, por kini nje gje parasysh: ecni me hapa te vegjel. Mos ecni me shpejtesi, ndtyshe do tu dhembein kembet, apo mund te rrezoheni.

Mos i mbani takat e larta gjate gjithe kohes 

Edhe pse mund tua kerkoje stili juaj i punes, perpiquni qe here pas here te nderroni tajen e larte me nje kepuce me take me te ulet dhe me te trashe. dhe ne fundjave kaloni tek te sheshtat qe t’i jepni mundesi kembes te rekuperohet.